Inwentaryzacja zieleni

Zanim zaprojektujemy ogród na danym terenie potrzebujemy zebrać różne dane i informacje. Jedną z najważniejszych czynności jest wykonanie „migawki” stanu obecnego, czyli sporządzeniu mapki terenu przyszłego ogrodu wraz z informacjami o obecnej tam roślinności i innych elementach. Spróbujmy podzielić to na etapy:

  1. Proste pomiary geodezyjne – tutaj możemy wykorzystać podstawowe przyrządy takie jak taśma miernicza, która pozwala nam określić położenie obiektów w płaszczyźnie poziomej. Pomocny staje się sposób fachowo określany jako metoda domiarów prostokątnych (metoda rzędnych i odciętych lub ortogonalna), polegająca na rzutowaniu punktów charakterystycznych terenu (np. drzewa, obrysu budynków, krawężnika) na linię prostą poziomą, pod kątem prostym. W praktyce do łatwiejszego wyznaczenia linii prostej można wykorzystać istniejące dłuższe obiekty, takie jak płot, prosty chodnik lub krawędź budynku, wzdłuż którego rozkładamy i naciągamy jedną taśmę mierniczą. Za pomocą drugiej taśmy mierzymy odległość danego punktu charakterystycznego do pierwszej taśmy, starając się zachować kąt prosty. względem pierwszej taśmy. Dzięki temu „zdejmujemy” dwie wartości, bo z obu taśm. Oto przykład szkicu sytuacyjnego z naniesionymi obiema wartościami wykonanego na terenie planowanego ogrodu przy jednej ze szkół. W tym wypadku pierwsza taśma została rozłożona wzdłuż płotu znajdującego się pomiędzy planowanym ogrodem a przedszkolem, z punktem zerowym u góry mapy. Dlatego wartości rosną wraz z przesuwaniem się w dół mapki. Podczas pomiarów zostały również wpisane nazwy drzew, krzewów i nasadzeń, zgodnie z rozpoznaniem. Szkic ten uwzględnia też elementy takie jak latarnie, płoty, chodniki i krawężnik (pozostały po przekształceniu boiska) oraz strony świata.
    Skan szkicu sytuacyjnego z pomiarów
    Zdjęcie szkicu sytuacyjnego z pomiarów

     

  2. Właściwa inwentaryzacja zieleni, polega na oznaczeniu gatunku, stanu i wielkości istniejących w terenie drzew i krzewów. Wielkość może być określona przez ocenę wysokości oraz pomiar obwodu pnia. Do oznaczenia gatunku można się posłużyć atlasem lub specjalną aplikacją wykorzystującą rozpoznawanie obrazów i sztuczną inteligencję (np. Google Lens).
Opracowanie: Lesław Jakub Paździor, 2021 r.
Ikonka licencji Creative Common
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, powyższe materiały są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0.